Algimantas Čekuolis „Apie jūreivius. Jų meilės ir kitos tikros istorijos”

Algimantas Čekuolis Apie jūreivius

Daugelio skaitytojų labai mylimo ir gerbiamo rašytojo, žurnalisto, intelektualo, televizijos legendos ir keliautojo Algimanto Čekuolio knygos „Apie jūreivius. Jų meilės ir kitos tikros istorijos” apžvalga.

Trumpas aprašymas

Faktų proza arba enciklopedinė publicistika – tai savitas ir originalus rašymo stilius, kurio pradininkas Lietuvoje yra visiems žinomas rašytojas bei žurnalistas Algimantas Čekuolis. Laidos “Popietė su Algimantu Čekuoliu” televizijos eteryje jau nėra, tačiau autoriaus noras dalintis per gyvenimą sukaupta informacija, žiniomis bei pasakojimais išlieka ir yra toliau įgyvendinamas viena po kitos pasirodančiose knygose.

Bendra informacija

Autorius: Algimantas Čekuolis
Pavadinimas: Apie jūreivius. Jų meilės ir kitos tikros istorijos
Leidykla: Alma littera
Leidimo metai: 2016
Puslapiai: 288

Knygos žanras

Publicistika
Biografijos

Įspūdis

Algimanto Čekuolio knygose visada yra labai daug įvairiausių faktų, daugybė įdomios ir vertingos informacijos, ne išimtis ir ši knyga. Kaip įprastai, išskiriamos dvi pagrindinės dalys. Vienoje iš jų, ką atspindi pats knygos pavadinimas, daugiausia pasakojama apie jūreivius ir jiems įprastą gyvenimą išplaukus į jūrą, darbo specifiką. Taip pat apie tarpusavio santykius ir ryšius su krante likusiais artimaisiais, kurie jų kantriai, arba nelabai, laukia. Pasakojimuose atsispindi labai žmogiški jausmai, emocijos ir bruožai: meilė, kaltė, gėda, drąsa, garbė bei daugelis kitų. Nenutylėta ir apie aprašomose istorijose dalyvaujančių žmonių, vadovybių ir net šalių ne itin gražius, o kartais tikrai negarbingus, poelgius.

Pirma dalis nėra itin didelė ir užima mažiau nei penktadalį visos knygos. Likęs tekstas yra skirtas enciklopedinei publicistikai, sudarytai iš trumpų straipsnių ir apimančiai begalę įvairiausių temų. Straipsniai glausti, aiškūs, be nereikalingų išvedžiojimų ir daugžodžiavimų, konkretūs. Vis dėlto vietomis autoriaus sąmojis prasiveržia ir suteikia skaitomam tekstui gyvybės, nuspalvina jį bei priverčia nusišypsoti. :) Ypač daug tokių momentų pasitaikė “Dievo veidai ir grimasos” skyriuje! 

Kiekvieną kartą skaitant džiaugiuosi tokiu pasirinktu knygos turiniu, būtent tuo autorius ir žavi – visko po nedaug, tačiau labai įdomiai ir informatyviai. Daugiau informacijos apie tam tikrą dominančią temą visada galima rasti papildomai. :) Beje, jei knyga būtų buvusi vien apie jūreivius ir nieko daugiau, tikriausiai nebūčiau jos taip lengvai perskaičiusi. Nors pateikta tikrai įdomiai ir įtraukiančiai, vis tik tai yra per daug specifinė tema. Užteko tiek, kiek buvo įdėta.

Knygoje paliečiamos šios temos arba skyrių pavadinimai:

Europos Maidanas – Ukraina
Karo genas
Naujasis tautų kraustymasis
Kur aš, ten žemės vidurys
Dievo veidai ir grimasos
Kūno ir sielos vaistai
Geri ir prasti laimės receptai
Atiduokime valdžią moterims

Čekuolis

Tekstuose, kaip paprastai, nėra jokių išankstinių išvadų, jas pasidaryti geba pats skaitytojas. Toks rašymo stilius skatina mąstyti ir daugiau domėtis, plečia akiratį, pamoko. Būtent dėl to rekomenduojama perskaityti visiems, nepriklausomai nuo amžiaus!

Keletas įstrigusių citatų ir tie atvejai, kai tekste prasiveržia autoriaus sąmojis:

“Negaliu nepasakyti dviejų žodžių: man patinka. Atsiprašau už komentarą. Vėl kalba popiežius Pranciškus: “Nebūkite liūdesio vyrai ir moterys. Tikras krikščionis niekada neliūdi! Kartais tie melancholiški krikščionys, užuot džiaugęsi gyvenimu, vaikšto acte marinuotų pipirų veidais.””

“Skandinavai ilgai kinko, bet jeigu reikia, važiuoja greitai.”

“Japonija kurį laiką vertėsi neblogai, buvo pasistačiusi nemažai branduolinių jėgainių, bet po Fukušimos tragedijos – niekas nenorėjo klausyti, kad Fukušima buvo pastatyta cunamio užliejamoje pajūrio zonoje, didesnę kvailystę sunku sugalvoti, – gyventojai tiesiog pasiuto: jokių atominių!”

Internetu įsigyti galima:

JUMS GALI PATIKTI

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *